Norský vzor - vyšíváme nebo vyplétáme?
Dnešní den začal tak trochu mlhou. A po mlze, jak bývá dobrým zvykem, vykoukla sluníčko. Spíš se jalo promenovat jako supermodelka na molu, vedle které každý mrak vysychá. Nebyli jsme jediní, které přivábily sluneční paprsky k oknu. Rovněž i v košíku s pletením se to začalo hýbat, jak světlo pošimralo medvídka Smile na čumáčku.
Medvídek dospěl k závěru, že je nutné provětrat všechny deky, dečky a polštářky, které v poslední době nanosil do pelíšku. A že toho nebylo málo. Upletl si totiž svými tlapkami návrhy na deky, které hodlá použít v další zimě k zachumlání pro sebe a svého dědečka. A protože se mu líbí norský vzor - je hodně barevný a to má míša moc rád - našel si obrázky na Internetu a ty si pak vypletl nebo vyšil na budoucí deky.
Předlohy našel na Pinterestu. Ačkoli si myslím, jestli se nejedná spíše o výsledek spolupráce s jeho maminkou, medvědicí Medulkou. Přeci jenom má medvídek na počítač moc krátké tlapičky. Jeho předlohy mají tu výhodu, že se podle nich může vyplétat nebo vyšívat křížkový steh.
Míša předlohy a návody ukrývá v tomto krásném zápisníku. Je to velice uspořádaný méďa. On nemá v pelíšku jako v brlohu. No to ne, to on si pravidelně větrá!
A tady je popis jeho práce. Nejdříve jsme upletli hladce panel na vyšívání. Panel je pletený z příze Lada luxus. Pak si jej v noci méďa vypůjčil a zavítal do sáčku se zbytky přízí. Medvídek a další zvířátka mají výběr přízí na vyšívání raz dva, ale my lidé to máme složitější - musíme si dát pozor na tloušťku příze - pokud by byla o dost tenčí než podkladová příze, tak by se výšivka ztratila. Pokud by byla tlustší, tak by podklad roztáhla nebo byla až moc plastická. Ideální je vybrat přízi, která je malinko tenčí než podklad a samozřejmě mít zvlášť kousek pleteniny, na který budeme zkoušet vyšívat vybranými přízemi. Tak a co tu máme od médi - lískový oříšek, veverku, hříbek, mívala, zvířecí tlapky...
Růžová květinka je vyplétaná a modrá je vyšívaná. A rozdíl je znát. Modrá vytváří reliéf, pochopitelně.
Tento panel je z části vyšitý a z části vyplétaný. Tam, kde je vzor složitý a skládá se z více barev, si můžeme usnadnit práci tím, že detaily dovyšíváme - zde to jsou červené středy v hnědých a zelených kvítcích a mezi lístky.
Výhodou vyšívaných vzorů je, že snadněji dosáhneme jejich pravidelnosti.
Růžové kytičky jsou vyplétané. No, na tomto obrázku se zcela projevuje povaha našeho medvídka. Míša nevydrží u jedné činnosti a stále zkouší něco nového, a tak můžete vidět i pletený domeček. Pro případ, že by v zimě nebyl sníh, tak má huňatou střechu.
Další domeček, tentokrát ve stavu návrhu. Myslím, že se na tomto návrhu podílely i myšky a navrhly mu růžovou fasádu.
A tady je skutečný domek ze dřeva - má to být škola, ale učitelky si zde zřídily i obývák. Musely, všichni plyšáci a zvířátka se jí totiž vyhýbaly obloukem. Takhle přijdou alespoň na kousek dortu a popovídat si se sovou, která toho ví stejně víc než paní učitelky. Sova má totiž velké oči.
Přes zimu nám doma nic moc nekvete, kromě jednoho plevelu, který se dostal záhadnou cestou do květináče, a já v domnění, že je to rajče, jsem ho nechala řádně vyrůst. Řekněme, že v zimě je hodně tma... Naštěstí jsme ale nechtěli nic nechat náhodě a pořídili jsme si kaktusy a sukulenty v takových pěkných květináčcích. A používáme je i na focení. A ne - i když je v zimě hodně tma, tak je nezalívám!
Komentáře
Okomentovat