pondělí 13. července 2015

Hexagon pro radost

Hexagon je velice zajímavý název pro šestiúhelník. Mám raději tento, protože se snadněji vyslovuje a navíc mi to připomíná jednu hodinu dějepisu, kdy jsme probírali dobu románskou a paní učitelka nám vyprávěla o jedné velice známé české stavbě, která má půdorys právě hexagonu. Ó, již tehdy mě toto slůvko okouzlilo, navíc ještě ve spojitosti s dobami pradávnými. 


Já a včelky nejsme jediní, kterým šestiúhelníky vlezly do života. Je to totiž oblíbený motiv patchworkářů. Dokonce jsem viděla deku, která byla tvořena hexagony, které dohromady tvořily krásný, tak trochu rozrastrovaný přechod v barvách duhy. A když si uděláte pár hexagonů ze zbytků látek do zásoby, můžete pak v momentě chvilkového nápadu vytvořit novou podložku pod hrnec. ;-)


Nejběžnějším způsobem se hexagony vyrábí tím, že do dostatečně velkého kousku látky zabalíte šablonu a vzniklé hrany na látce pořádně napaříte.


Vzniklé hexagony na hranách sešijete k sobě. Existují i jiné způsoby, ale o tom někdy příště.


Aplikaci můžete například našít na podkladovou látku. U tohoto je před úplným prošitím každý šestiúhelník vyplněn kouskem dutého vlákna, aby vypadal plasticky.


Vidíte, jak je aplikace hezky "naducaná"?


Našitou aplikaci můžete (i s podkladovou látkou) položit na kousek vatelínu a na spodní látku...


... a začít prošívat, neboli quiltovat.


A samozřejmě si můžete vyhrát se stužkami a dalšími ozdobami (které máte nachystané do zásoby z různých zbytečků, že? ;-) ).


A tady je výsledek mam... eh... našeho tvoření.


Tak, a protože jsme měly dopředu nachystaných více "včelích květů" ze šestiúhelníků, můžete si celý postup zopakovat ještě jednou. Tak jestlipak dostanu jedničku s hvězdičkou? ;-)


Tentokrát je ve středu letní ovoce vyrobené z filcu a obšité řetízkovým stehem.
Zespodu...

...a svrchu.


Tak co? Už máte taky rádi hexagony?


-Linda-

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...